SlovenskýEnglish

Desatoro bezpečného seniora.

 27.08.2020

Desatoro bezpečného seniora

Odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR realizuje národný projekt ,,Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete.“ Projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu.

Na internete je veľa podvodníkov, ktorí sa vás môžu rôznymi formami snažiť podviesť. Toto sú rizikové situácie, v ktorých vás neznáma osoba:

... osloví s prosbou o pôžičku, ktorú vám údajne určite vráti;

... prosí o finančnú pomoc v ťažkej životnej situácii a pošle aj fotografie, ktoré v skutočnosti nesúvisia s jej príbehom;

... pod falošnou identitou vojaka zo zahraničia vás požiada o priateľstvo a nadviaže s vami písomný vzťah, pričom s odstupom času požiada o finančnú pôžičku. Často pritom sľubuje aj spoločný život;

... požiada vás o priateľstvo ako senior, ktorý v čase komunizmu emigroval do zahraničia a plánuje sa vrátiť späť. Po niekoľkomesačnom písaní vám ponúkne možnosť spoločného podnikania. Predtým vás však požiada o pôžičku a jej zaslanie na konkrétny účet. Prvé sumy často vráti, no najvyššiu pôžičku nevráti a prestane vás kontaktovať;

... požiada o financie pre charitatívnu organizáciu a píše z fiktívnej stránky.

ON-LINE DESATORO BEZPEČNÉHO SENIORA

1. Nikdy nepovažujte cudzieho človeka, ktorý vás osloví e-mailom, za dôveryhodného.

2. Nikdy neposkytujte svoje osobné údaje (napr. dátum narodenia, rodné priezvisko, adresu, heslá) cez e-mail alebo telefón nikomu, koho číslo alebo adresu nemáte uložené. Podvodník sa môže vydávať za vášho rodinného príslušníka za účelom vymámenia údajov, s ktorými ľahko odcudzí vaše finančné prostriedky.

3. Nikdy neposkytnite vaše bankové údaje telefonicky alebo cez e-mail, môže ísť o podvod. Vaša banka tieto údaje má.  

4. Na sociálnych sieťach a po telefóne neverte niekomu len preto, lebo o vás veľa vie a vy toho človeka ani osobne nepoznáte.  

5. Neposielajte peniaze cez internet podozrivým osobám a niekomu, koho nepoznáte osobne.  

6. Nikdy si neberte rýchlu pôžičku cez internet, môže ísť o podvod.  

7. Nemajte uvedené osobné údaje na sociálnych sieťach (bydlisko, vek, rodinní príslušníci apod.) a nastavte si súkromný účet (nie verejný). V prípade potreby poproste blízkych, aby vám nastavenie zmenili.

8. Nepíšte si s cudzími ľuďmi na sociálnych sieťach, neposkytujte im žiadne osobné údaje a už vôbec nie vašu adresu.

9. Nikdy neposielajte e-mailom alebo prostredníctvom sociálnych sietí vaše fotografie alebo fotografie vašich detí či vnúčat niekomu, koho osobne nepoznáte.

10. Vyhrali ste! Nikdy neklikajte na e-mail s takýmto obsahom, radšej ho vymažte. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o podvod.

Odbor prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR


Zoznam aktualít: